Atkins diyeti

Sponsorlu Bağlantılar


Atkins diyeti ile zayıflama yöntemi sayesinde kilo verme sorununuz ortadan kalkıcak sağlıklı kilo verme yöntemi ile tanışıcaksınız.

Dr. Atkins tarafından hazırlanan bu diyetin amacı karbonhidrat alımını en aza indirgeyerek vücudun yağları yakmasını sağlamaktır. Bu diyette protein almak çok önemlidir. Aşırı kilolu kişilerin en çok tercih ettiği diyetler arasındadır. Bunun sebebi kısa sürede zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Bu diyette çok fazla protein olduğu için bazı kişiler tarafından zararlı olabileceği de öne sürülmektedir.

Yapılan son araştırmalar bu diyetin kan – yağ seviyelerinin üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını göstermiştir aksine bazı durumlarda kan yağını azaltabilir. Bu gibi sonuçlar Atkins diyetini yapanları bu diyetin güvenliği olduğu konusunda teşvik etmiştir.

Yine de bu diyetin her zaman olumlu sonuçlanacağını gösteren kanıt yoktur. Diyetle ilgili biraz daha bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.
Atkins diyeti hızlı bir biçimde kilo kaybı sağlıyor mu?

Evet. Bunun 4 ana sebebi vardır:

Bu diyeti yapanlar enerji alımını günde 500 kalori kadar azaltırlar. Enerji alımı azaldığı için de kilo verilebilir.
Verilen kilonun çoğu vücuttaki su kaybı yüzündendir.
Bu diyet sayesinde iştahın önüne geçilebilir. Ama böyle bir etki lif oranı yüksek besinlerle beslenerek de elde edilebilir.
Proteinli gıdalar sayesinde tokluk hissi sağlanır ve daha az yenir.

Atkins diyeti uzun süreli kilo kaybıyla mı sonuçlanır?

Hayır.

Araştırmalar bu diyetle zayıflayan kişilerin diyeti bıraktıktan sonra verdikleri kiloları geri aldıklarını göstermiştir. Bu yüzden Atkins diyeti kalıcı sonuçlar alabileceğiniz bir diyet değildir.

Kalıcı olarak kilo vermek istiyorsanız yaşam tarzınızda kalıcı değişiklikler yapmanız zorunludur. Beslenmenize bol bol sebze ve meyve ekleyin.
Atkins diyetini yapmak kolay mıdır?

Kesinlikle kolay değildir.

Bu diyeti yapanların yarısı ya diyetin başında pes etmişlerdir ya da diyet sırasında yememesi gereken şeylerden yiyerek kaçamak yapmışlardır.
Atkins diyeti kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar mı?

Bunu kanıtlayan çok fazla araştırma yoktur. Bu diyetin uzun süreli olarak uygulanmasından sonra ne gibi yararları olabileceğini şimdiden saptamak mümkün değildir.
Atkins diyeti zararlı mı?

Bu sorunun cevabı da net değildir.

Araştırmaların çoğu bu tür diyetlerin böbrek, kalp ve damar hastalıkları gibi sorunları olan kişiler için uygun olmadığını göstermiştir. Bu diyet uzun süre yapıldığında kas zayıflığı gibi sorunlara da yol açabilir.

Dr. Atkins bile diyetindeki gerekli vitamin ve minerallerin eksikliğini fark etmiştir. Bu yüzden diyeti yapanlara günlük olarak besin takviyeleri almalarını önermiştir.
Atkins diyeti yapan kişiler bu diyetin potansiyel tehlikeleri yüzünden endişeli mi?

Evet.

Diyeti yapanların çoğu kısa sürede kilo verdiklerini fark etmektedir. Fakat bu kişilerin çoğu verdikleri kiloları geri alacakları konusunda endişelidir. Bu diyetle ilgili olumsuz birçok görüş de mevcuttur. Bu yüzden de diyeti yapanların çoğu endişelidir.


Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Yazın