Hangi diyeti yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar


Hangi diyeti yapmalıyım sorusu diyete başlamaya karar vermiş herkesin ilk sorduğu sorudur. İnsanlar hangi diyeti yapacaklarını düşüne dursunlar, uzmanların bu konulardaki tavırları kesin ve net. Uzmanlara göre diyetler kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye farklılık gösteriyor. Bu sebeble herkesin diyeti farklı olmalı. Kendinize diyet programı yaparken vücudunuzu iyi tanımanız gerekiyor. Bazı konuları kendiniz halledebiliyor olsanız da bazı konularda uzman diyetisyenler ve ekipmanlarla çalışmalısnız.

Hangi diyeti yapmalıyım sorusuna cevap bulmadan önce her diyetten önce kesinlikle yapılması gereken kapsamlı ölçümleri yaptırmalısınız. Bu ölçümler spor merkezleri, zayıflama merkezleri ve diyetisyen kliniklerinde yaptırılabilir. Bununla birlikte her ölçüm merkezinde olan farklı ekipmanlar nedeniyle her yerde farklı ölçüm methodları bulunabilir. Yapılan ölçümlerin sonucunda vücudunuzun hangi bölgesinde, ne kadar kas ve yağ kitleniz olduğunu, kas empedansınızı, vücut direncinizi görebilirsiniz. Diyetisyenlerin genel olarak belli başlı çekirdek programları olsa da, size önerdikleri diyetleri bu ölçümlerde çıkan sonuçlara göre veriyorlar. Ölçümlerin bir diğer faydası ise vücudunuzda oluşmaya başlayan asimetrik gelişmelerin ölçüm sonuçları sonrası saptanabilmesidir. Örneğin ağır spor yapan bireylerde vücudun sağ kısmı ile sol kısmının gelişme oranı arasında bariz bir orantısızlık varsa bu ölçümler ile ortaya çıkacaktır. Masa başında çalışan insanlarda oluşabilen kamburluk durumu ise bu sonuçlar sonrasında daha kesin bir şekilde saptanabilir.

Eğer ölçüm yaptırma imkanınız yok ise. Kendi diyetinizi kendiniz yaratmalısınız. Diyetinizi yaratırken en dikkat etmeniz gereken konu diyetiniz ile mutlu bir yaşantı sürüp süremeyeceğiniz. Bir çok insan diyet listelerinde gördükleri besinleri tek tüketebilecekleri besinler sanıyor. Bu kesinlikle doğru değil. Diyet listelerini harfiyen uygulamak ise çoğu zaman doğru değildir. Bunu böyle yapan insanlar motivasyonlarını erken kaybedip, sonuca ulaşamayabiliyorlar. O yüzden diyet listenizi oluştururken sevmediğiniz besinlerin eşleniklerini bulmaya çalışın. Örneğin diyet listenizde tavuk varsa ve siz tauk yemekten hoşlanmıyorsanız tavuk yerine konabilecek, yerken mutlu olacağınız besinleri listenize ekleyin. Diyet listenizdeki besinleri sevmeniz halinde bu hem motivasyonunuzu arttıracak hem de sonuca ulaşığ kiloe vermenizi kolaylaştıracaktır.


Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Yazın