Mayo Clinic Diyeti ile Yaza Zayıflayarak Girin, Güzel Bir Zayıflama Diyeti

Sponsorlu Bağlantılar


Mayo Clinic Zayıflama Diyeti yani Sebze Meyve Diyeti ile Zayıflayın, Yaz Aylarına Formda Girin
Amerika’nın bugün en popüler olan diyetleri, hem kilo verdirme hem de sağlıklı yaşama amaçlı diyetleriyle ilgili bilgiler. Hangi diyetler ilgi görüyor? Nasıl başarıyorlar? İlkeleri ne? Şimdiki konu ise Mayo Clinic Diyeti. İşte Mayo Clinic Diyeti kitabının da editörü olan Dr. Donald Hensrud ile yapılan bir röportajdan alıntılar..

Ne zaman oluşturdunuz bu programı?

* Mayo Clinic Diyeti diye etrafta yıllardan beri dolaşan tarifler vardı. Ve bunların hiçbirinin de bizimle ilgisi yoktu. Bir sene lahana çorbası öneriyorlardı, öteki sene başka bir şey. Ve ironik bir şekilde örneğin Margaret Thatcher da 1970’lerde Mayo Clinic Diyeti’ne atıfta bulundu. Ancak biz resmi olarak bunu 2010’da ilan ettik.

Mayo Clinic diyetinin esasları nelerdir?

* İki aşamadan oluşuyor. Biri kilo verdirme, diğeri de sonrasında bunu bir yaşam şekli haline getirme. Herkes çok hızlı kilo vermek ister. Bunun için birçok yol var ama çoğu sağlıksız. Bizim yaptığımız tıp literatüründe yeri olan yöntemleri bileştirip iki haftalık bir sağlıklı kilo verme programı yaratmak oldu. Tek dayandığı, birden bire alışkanlıkları değiştirmek. İnsanlardan beş alışkanlık edinmelerini, beş alışkanlığı bırakmalarını ve bonus olarak da beş alışkanlık daha benimsemelerini istiyoruz.

Mayo Clinic zor bir diyet türü müdür?

* Aslında çok basit. Düşünsenize, örneğin eklenecek alışkanlıklardan biri kahvaltı etmek. Ama kötü alışkanlıklardan TV izlerken yemek yemeyi kesmek çok zor geliyor birçoğuna. Bunun arkasındaki rasyoneli anlıyoruz tabii. Ama biz onlara “TV izlemeyin” demiyoruz ki. Tek söylediğimiz izlerken yemeyin. Bu kadar.

Peki Ya Sonra?

* Bu kısım iki hafta sürüyor. Kilo verme dönemi. Sonra da benimsemeye başladığınız alışkanlıklarla yaşama faslına geçiyorsunuz. Burada önemli olan, bu alışkanlıkları ikinci aşamada keyif alınır ve sürdürülebilir bir hale getirmek. Bu aşamada insanlara yardımcı olması için bazı araçlar veriyoruz. Bunlardan biri de Mayo Clinic Yemek Piramidi. Burada sebze ve meyve yiyerek hiçbir zaman tereyağı yediğinizde aldığınız kadar kalori alamayacağınızı görüyorsunuz.

SEBZE MEYVE LİMİTSİZ

Yasaklama yok mu?

* Bu bir ‘Onu sakın yeme, şunu sakın yeme’ diyeti değil. Örneğin ‘Yağ yemeyin’ demiyoruz. Ama, ‘Sağlıklı yağlar yiyin ve miktarını doğru ayarlayın’ diyoruz. Çok meyve ve sebze yiyerek de zayıflayabilirler, bunu savunuyoruz. Herkes farklıdır. Bazılarının kas problemi vardır; egzersiz yapamıyordur örneğin. Kimisi sebze sevmez. Kimisi yemek yapmaya vakit bulamıyordur. Biz onlara bazı öneriler getiriyoruz. Bunları nasıl aşabileceklerini söylüyoruz.

Biri sebze sevmiyor diyelim. Ne tavsiye ediyorsunuz ona?

* Birkaç şey. Öncelikle hiçbir sebzeyi mi sevmiyor yoksa sevdiği bazı sebzeler de var mı ona bakıyoruz. Eğer varsa bu sefer onlara odaklanıyoruz. Sonra da bazı yemek tariflerine bakıyoruz. Bazı çorbalar var, sebze yediğinizi anlamıyorsunuz bile.

Limitler var mı?

* Sebze ve meyveler limitsiz. İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Her yemek grubu için günlük bazı ölçüler veriyoruz tabii. Öte yandan en az 3 meyve, en 4 sebze yiyin diyoruz. Çünkü sorun, diyete başladıklarında her şeyi azalttıklarından bunları da yemiyorlar. Biz yesinler istiyoruz.

TAVIR ÇOK ÖNEMLİ

Mayo Clinic Diyeti’nin diğerlerinden ne farkı var?

* Aslında haklısınız. Weight Watchers, DASH gibi en iyi diyetlere baktığınızda aslında çoğu birbirine benziyor. Yenilmesi gerekenler, yenilmemesi gerekenler… Bu halka da iyi bir mesaj aslında. Nereye baksalar aynı olan bazı temel tavsiyelerle karşılaşıyorlar. Ama bizim farklı tarafımız bizde meyve ve sebze için limit yok.

Bunun hiç zararı olmaz mı?

* Aşırı doz brokoli yeme riskiniz var tabii. Eğer başka hiçbir şey yemeyip sadece brokoli yerseniz zararı olur. Ama bunlar da çok istisnai örnekler olur sanırım. Yapmak da zor.

Peki insanların diyete başlarken yaptıkları en büyük hata ne?

* En büyük hata tavır. Eğer buna kısa süreli, hoşlanılmasa da mutlaka yapılması gereken bir iş olarak bakarlarsa olmaz. Ama bunu bir yaşam biçimi olarak hayatlarına katarlarsa, hem kilolarını kontrol ederler hem de asıl önemlisi daha sağlıklı bir hayata kavuşurlar.

Arananlar


Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Yazın