Sindirim bozukluğu nedenleri, sindirim bozukluğu tedavi yöntemleri

Sponsorlu Bağlantılar


Değerli takipçilerimiz, bu yazımızda günümüzde çok sık görülen sindirim sistemi fonksiyon bozukluklarına, nedenlerine ve tedavi yöntemlerine değineceğiz.

Sindirim bozukluğu nedir, mide yanması, karın gurultusu, gaz problemleri neden olur

Zaman zaman görülen karın gurultusu ya da geğirme dışında sindirim sistemimizin çalıştığını pek fark etmeyiz. Sindirim bozukluğu ya da hazımsızlık sözü, çoğumuz İçin birçok değişik şikâyeti kapsamakla birlikte, en eok yemek¬lerden sonra ortaya çıkan ağrıyı ve onunla birlikte görülen dolgunluk ile rahatsızlık hissini tanımlamakta kullanılır.

Sindirim bozukluğunun belirtileri

Sindirim bozukluğu nedeniyle mide asidinin ağza geldiği de çok görülür. Ağza kadar yükselen asit göğüste yanmaya yol açar. Bazen de sindirim güçlüğü yüzünden aşırı çalışmaya zorlanan tükürük bezleri çok miktarda tükürük üretir; tükürük su gibi ararken karın gurultusu, gaz ve hıçkırık görülür.
Sindirim bozukluğu kronik olduğunda dil kurur ve üstünü, “pas” adı verilen kahverengi bir madde kaplar, soluk kokar.

Sindirim Bozukluğunun Tehlikeleri

Çok yemek ve içkiden sonra ortaya çıkan sindirim bozukluğu tehlikeli değildir. Ama kronik olduğunda ya da belirtilerin geçmediği, gittikçe şiddetlendiği durumlarda,doktora başvurmak yerinde olur. Bazı ciddi hastalıklarda da ağrı ve belirtiler sindirim bozukluğu belirtilerini andırabilir.
Sözgelimi safrakesesi iltihabı, gaz, karın ağrısı, bulantı ve rahatsızlık hissi yaratır. Apandisit de aynı bulguları verebilir. Bazen kalp krizi ya da akciğer bozukluğunun nedeni, fark edilmeyen bir mide ülseri ise günün birinde delinip kanayabilir. Mide kanserinin ilk belirtisi de sürekli sindirim bozukluğu olabilir. Bu hastalıklara za¬manında tanı konulmaması tehlikeli, hattâ öldürücü olabilir.

Sindirim Bozukluğunda Tedavi ve iyileşme

Sindirim bozukluğunun diyafram fı¬tığı, kanser ya da ülser gibi bir nedene bağlı olduğu düşünülüyorsa, kesin ne¬deni saptamak için röntgen ve endosko- pi gibi muayeneler gerekir.
Eğer neden düzensiz yaşam, ruhsal sorunlar ve beslenme biçimi ise şikâyetleri gidermek için zaman zaman görülen sindirim rahatsızlıklarında olduğu gibi, ilaç kullanmak yararlı olur.

Şikâyetlerin tıbbi bir nedene bağlı olduğu kişilerde iyileşme olasılığı nedene bağlı olarak değişir. Diyafram fıtığı olanlar, düzenli asit giderici ilaçlar kullanıp belirli besinlerden uzak durarak şikayetlerim ortadan kaldırabilirler.
Ülser, ilaç ya da ameliyatla kolayca iyileşir. Ama ruhsal nedenlere bağlı durumlarda yeni ülserler de gelişebilir.

Sindirim bozukluğundan korunmanın en etkili yollarından biri bol bol hareket etmektir.


Sponsorlu Bağlantılar

One Comment

  1. Melahat 22 Ekim 2013 12:18

    Merhaba ben Melahat. Seyda hanimin calisdigi merkez varmi gelmek istiyordum.

Bir Cevap Yazın