Sindirimi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için neler yapılmalıdır

Sponsorlu Bağlantılar


Sindirimi kolaylaştırmak için neler yapmalı

Sindirimi kolaylaştırmak için dikkat edilmesi gerekenler, sindirim nasıl kolaylaşır, sindirim sistemini rahatlatan öneriler bu yazımızda.

Sindirim sistemi ortalama 70 yıllık yaşam boyunca yaklaşık 35 ton besin maddesi işler. Bu ağır yükün etkisiyle zaman zaman bozulmasını doğal karşılamak gerekir. Sindirim sisteminin bazı rahatsızlıklarına öyle sık rastlanır ki, bunları günlük yaşamımızın bir parçası olarak benimsemiş sayılırız. Ülser, apandisit, kabızlık, ishal ve mide ekşimesi bunlardan yalnızca birkaçıdır. Bazı hastalıklardan kaçınmak belki olanak değildir, ama sindirim sisteminizi sağlıklı tutmak elinizdedir.

Sindirimi kolaylaştıran öneriler

1. Aşırı yemekten (ve çocukları aşırı beslemekten) kaçının. Fazla beslenme sindirim sisteminizi zorlayacağı gibi kilo almanıza da neden olur; çocuklarda ise kusma refleksini uyarabilir.
2. Lokmanızı yutmadan önce iyice çiğneyin. Karbonhidratların sindirimi ağızda pityalin enziminin etkisiyle başlar.
3. Yeterli oranda sebze ve meyve yemeye özen gösterin. Kabuklu meyve, az pişmiş sebze gibi besinleri bol yiyin. Bunlar sindirilmese bile besinlerin kalınbağırsağa geçmesine yardımcı olarak kabızlığı ve belki de bazı bağırsak hastalıklarını önler. Bu besinler şişmanlamaya neden olmadan tokluk hissi verdiğinden, zayıflamak için idealdir.
4. Her türlü içecek sindirim salgılarını seyrelttiğinden yemekler sırasında az sıvı için.
5. Sizde ya da ailenizde alerjiye neden olan, dokunduğunu bildiğiniz besinlerden kaçının.
6. Stresleri en aza indirin. Ruhsal baskı midede asit salgısını ve sindirim sisteminin kas hareketlerini artırır, besinlerin iyice sindirilmeden sistemden geçmelerine yol açar.
7. Sigarayı bırakın ya da azaltın, çünkü sigara da asit salgılanmasını artırır.

Arananlar


Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Yazın