Sıvı Diyeti

Sponsorlu Bağlantılar


Sıvı Diyeti İle Hızlı Zayıflama

Sıvılaştırıcı aygıtla yiyecekleri sıvı haline getirmek besin değerlerini değiştirir mi?
Pek değiştirmez. Kalori değeri aynı kalır; ama aygıtın bıçakları besinin liflerini çok küçük parçalara ayırdığı için, bağırsaklar için gerekli posayı sağlamaz. Bu, önemli bir sorun değildir, ama zamanla kabızlığa neden olabilir. Bu yüzden sıvı diyetinin kaçınılmaz yan etkilerinden biri kabızlıktır. Ancak, her gün erik hoşafı içilerek kabızlık önlenebilir.

Kilo vermek için sıvı diyeti uygulayabilir miyim?

Evet. Düşük kalorili bir sıvı diyeti uygulayabilirsiniz. Ancak posalı yiyecekleri de içeren bir beslenme programıyla kilo vermek, hem daha zevkli hem de daha kolaydır.
Bazı hastalıklarda hasta ancak sıvı diyeti ile beslenebilir. Ayrıca bu yöntemin yararlı olduğu başka durumlar da vardır ama uygulanacak diyet hem besin değeri bakımından, hem de tıbbi anlamda uygun olmalıdır.
Kolostomili hastalar, bağırsak içeriğinin karın duvarından dışarıya çıkabilmesi için yapay bir delik oluşturma amacıyla yapılan bu ameliyattan sonra, olabildiğince kısa sürede normal beslenmeye geçerler. Artıklar (dışkı) kolostomi torbasında toplanır. Onun dışında hastanın gerek dışkısı gerekse bağırsak hareketleri düzenli ve normaldir. Bazı hastalar kurufasulye gibi besinlerin ve biranın kendilerine dokunduğunu fark ederler, ama hiçbir, zaman sıvı diyeti uygulamaya gerek yoktur. En iyisi hastanın kendine dokunan yiyecekleri dikkatle izleyip bir yere not ederek, en uygun diyeti belirlemesi ve beslenmesini ona göre düzenlemesidir.

Kız kardeşime kolostomi yapılacak. Bu durumda ömür boyu sıvı diyetiyle beslenmek zorunda mı kalır?

Besin değeri bakımından yeterli olan sıvı diyeti, yeterli su, vitamin, yağ ve karbonhidrat içermesinin yanı sıra, esansiyel amino asitleri içeren protein- lerce de zengin olmalıdır. İyileşme dönemindeki hasta için böyle bir denge ol¬dukça önemlidir ve bu tip diyetlerin çoğu gerekirse vitamin eklenerek zenginleştirilebilir.
Birtakım tıbbi nedenlerle hastalara sı¬vı besinler ya da meyve ve sebze suları dışında yiyecek verilmemesi durumuna sık rastlanılır. Ozellikle iyileşme döne¬mindeki hastaların çoğu sıvı besinler dı¬şında yemek istemezler. Bu nedenle te¬davinin başarıyla devam etmesi ve iyileşme sürecinin hızlandırılması için has¬tanın gereksindiği bütün besinleri içeren bir sıvı diyetin uygulanması yaşamsal önem taşır. Bazı ameliyatlardan önce ya da diş çekiminden sonra hasta yalnızca sıvı besinler alabilir.

Sıvı Diyeti

Karbonhidrat ve protein içermesi gereken sıvı diyeti, aynı zamanda yeterli kaloriyi de sağlamalıdır. Hastaların, özellikle de ameliyat ya da ateşli hastalık geçirmiş olanların, günde yaklaşık 2000 kaloriye gereksinimi vardır.

Gerçek bir sıvı diyeti, hiçbir iri besin parçası içermez ve bardakla içilebilir. Bazı durumlarda nazogastrik sonda (burundan mideye uzatılan boru) yoluyla da verilebilir. Böyle bir diyetin uygulanması, ender olarak gerekli olmasına karşılık, büyüme, gelişme ve yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan bütün besin maddelerini içerdiği için uzun süre uygulanabilir.
Püre diyeti ya da sıvılaştırılmış besinler gerçekte yarı sıvıdır. Bunlar, besinleri çok küçük parçalara ayıran aygıtlarla hazırlanır.
Yumuşak diyet normal diyete yakındır, yalnızca çiğnemeye gerek bırakmaz ve kolayca yutulabilir.
Hastanın iştahını açmayı sağlar ve sindirimi oldukça kolaydır.

Evde Sıvı Diyeti

Evde sıvı diyetleri
Evde, hastalık sırasında ya da nekahet döneminde uygulanacak sıvı diyetleri son derece yararlı olabilir.
Sözgelimi diş çekiminden sonra çiğneme ağrılıdır ve yara yerine dolan besin parçacıkları iltihaplanmaya yol açabilir. Böyle bir durumda beslenme sıvı diyetiyle sağlanır.
Ağızda ciddi yaraların açılmasına yol açan virüs enfeksiyonları da yemek yemeyi güçleştirebilir. Sıvı diyeti, ağzı kaplayan tabakaları tahriş etmeyeceğinden hem beslenmeyi hem de kısa zamanda iyileşmeyi sağlar.
Kusma ve ishalde katı besinler, durumu daha da kötüleştirebilir. 24 saat süreyle portakal suyu, su ve çay gibi sıv gıdalar verilmesi iyi olur. Onu izleyen 36 saatte de sıvı diyeti uygulanırsa, mideye zarar vermeden, hastanın daha çabuk iyileştiği görülür.
Nekahet dönemlerinde hastaların iyi beslenmesi gerekir. Bu nedenle, sıvı diyeti uygulayarak, fazla miktarda yemek yemeye gerek kalmadan hastanın güç kazanmak için gereksindiği fazladan kalorileri alması sağlanır. Hastanın durumu düzeldikçe diyete daha katı besinler eklenebilir ve önce püre diyeti, ardından da yumuşak diyetle beslenme sağlanır.
Bütün ateşli hastalıklarda bedenin besin, enerji ve sıvı gereksinimi artar. Ateş yükseldikçe sindirim güçleşmeye başlar. Bu nedenle sıvı diyeti, hem fazla sıvı gereksinimini karşıladığı, hem de beslenmeyi sağladığı için özellikle çok yararlı olur.
Ölümcül hastalıkların son aşamasında evde bakılan hastalar, iştahları ileri derecede azalmış olduğu için hızla kilo verirler. Bu durumda az miktarda, lezzetli sıvı besinlerle gereksindikleri besinleri almaları sağlanır. Bu tip besinler hastalığın kaçınılmaz ilerleyişini durdurmasa da hastayı rahat ettirir ve tabaklar dolusu et ve sebze yeme sıkıntısından kurtarır.

Sıvı Diyetini Uygulamada sorunlar

Sıvı diyetinin başlıca tehlikesi, tıbbi olarak uygun olmaması ve lifli besinleri içermemesidir. Bu tehlike doktorların ve beslenme uzmanlarının görüşlerine başvurarak önlenebilir.
İyileşme döneminde küçük çocuklar iştahsız olabilirler٠ Bu durumda sütlü içecekleri, tabaklar dolusu et ve sebzeden daha kolay alırlar٠ Dolayısıyla doktorun onayı alınarak düzenlenecek bir sıvı diyeti, görkemli yemeklerden daha fazla yarar sağlayabilir٠
Sıvı diyeti, normal bağırsak hareketlerini azaltacağından ve posalı besinleri kapsamadığından kabızlığa yol açabilir. Ancak sıvı diyetle bağırsaktaki kütle çok az olacağından, bu durum o kadar rahatsız edici değildir.
Eğer sebzeler püre haline getiriliyorsa diyete C vitamini eklemek çok önemlidir, çünkü yumuşatmak için sebzele¬rin pişirilmesi gerektiğinden, bu işlem sırasında C vitamini bozulur.
Sıvı diyetiyle hastanın kilo vermesi, diyetin ya dengeli olmadığını ya da yeterli besin içermediğini gösterir. Kilo yitimi doktora bidirilmelidir.

Not: baseneritme.com ekibi tarafından hazırlanan bu tavsiyeler doktor tavsiyesi yerine geçmez.Uzman bir hekime görünmeden kendinize diyet listeleri hazırlamayınız.

Sağlıklı günler dileriz.

Arananlar


Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Yazın